Arcápolási rutin kisokos
A bőrünk nap mint nap ki van téve különböző környezeti behatásoknak, a szmognak és a káros UV-sugárzásnak. Mivel ezek mind károsíthatják, ezért nagyon fontos az alapos tisztítás, ápolás és a védelem.
1. lépés: alapos sminklemosás és kíméletes arctisztítás
A sorrend és az egyes lépések az egyén bőrtípusától függenek. Kezdjük azzal, hogy minden nap eltávolítjuk sminkünket, a nap során a bőrünkre került szennyeződéseket és a nemkívánatos faggyút. Ha ez elmarad, a pórusok eltömődnek és pattanások alakulnak ki. Irritáció és bakteriális fertőzés is jelentkezhet.
Az első lépésben micellás vízzel letisztítjuk a smink nagy részét, a napvédő krémünk maradványait. Második lépésben pedig a bőrtípusunknak megfelelő arctejjel vagy habzó arctisztítóval gyengéden eltávolítjuk bőrünkről a maradék szennyeződést. Tegyük ezt langyos vízzel! Ez egy kétlépéses arctisztítás, amit a tonizálás követhet, ha kedveled ezeket a készítményeket. Amennyiben ezt a tábort erősíted, akkor legyen helye a napi arcápolási rutinunkban. Bár sokan megfeledkeznek róla, pedig igen eredményes.
Legnépszerűbb sminkeltávolítók és arctisztítók
2. lépés: bőrünk előkészítése a szérumok, krémek felvitele előtt (maszkok, arcradírok)
Sokszor gondolkodunk el azon, hogy a kedvenc maszkunk,vagy arcradírunk hová illeszthető be a rutinunkba? A válasz egyszerű: heti kétszer esti arctisztítás után vidd fel a maszkot a bőrödre, várj 10-15 percet, majd távolítsd el. Új trend lett az úgynevezett „éjszakai maszk”, amelyet este, letisztítás után kell feltenni, és éjszakára fent hagyni. Így egy éjszakai maszknak akár 6-8 óra is rendelkezésére áll, hogy a benne lévő hatóanyagok felszívódjanak és kifejtsék hatásukat.
A hatóanyagok maradéktalan felszívódásának érdekében pedig használjunk arcradírt, szintén heti egy-két alkalommal. A kémiai peelinghez AHA vagy BHA savakra van szükségünk. Ezek a termékek jó bőröregedésgátló hatásúak is egyben, ugyanis fiatalítják és frissebbé varázsolják a bőrt azzal, hogy eltávolítják róla az elhalt hámsejteket, és kitisztítják az eltömődött pórusokat.
A bőrtípusunktól függ, hogy melyik termék javasolt számunkra:
AHA: ez a bőr felső rétegén fejti ki a hatását, így száraz bőrre ideális választás.
BHA: ez a sav a bőr felső rétegét és a mély pórusokat egyaránt megtisztítja, ezáltal remek választás kevert és zsíros bőr esetén. Ezen kívül gyulladáscsökkentő hatása is van, így érzékeny, illetve kipirosodott bőrre is jó.
Ezután bőrünket mindig alaposan öblítsük le,majd jöhet kedvenc tonikunk, hiszen legfőbb feladata, hogy eltávolítsa a letisztító termékünk esetleges maradványait, beállítsa a bőr optimális pH-értékét.
Legnépszerűbb termékek
3. lépés: kényes területek ápolása (szem, ajkak, orr körüli területek )
Szemünk környékén bőrünk vékonyabb, érzékenyebb, ezért gondos odafigyelést igényel a bőrápolás során. Ha például sötét karikák vannak a szemeink alatt, nyugodtan használjunk kifejezetten a szemekre kifejlesztett termékeket. A szemkörnyéket, az ajkakat és az orr körüli területet külön is kezelhetjük.
Legnépszerűbb krémek
4. lépés: szérumok használata
A szérumok titka a magasabb hatóanyagtartalom.
Először is, amikor szérumot választunk, mindig legyen egy konkrét célunk, amely segít az adott bőrproblémánkon, hiszen a szérumoknak sokkal magasabb a hatóanyagtartalmuk. Alaposan gondoljuk át, hogy milyen hatást szeretnénk elérni (pl.: feszesítő, antioxidáns hatású, pigmentfolt-halványító, gyulladáscsökkentő), majd ennek megfelelően válasszunk. Az AHA-savak – mint a glikolsav vagy a tejsav – a tolerancia és az érzékenység függvényében egész héten alkalmazhatók az elhalt hámsejtek felső rétegének gyengéd kémiai hámlasztására, így üdébb, frissebb, egyenletesebb bőrfelszínt eredményeznek. Éjszaka egy retinoltartalmú szérummal például felturbózhatod bőröd kollagéntermelését, és kiegyenlítheted a tónusát. Nem meglepő, hiszen az anti-aging hatóanyagok királyáról beszélünk, de a gyulladt vagy pigmentfoltos bőrre is bizonyítottan hatékony, továbbá antioxidáns hatással is bír. A retinolról köztudott, hogy eléggé nagy mumus, így azokon a napokon, amikor alkalmazzuk, mellőzzük a savtartalmú termékeket a nem kívánt irritáció elkerülése érdekében. Úgy tartják, hogy kezdetben a retinol fényérzékennyé teheti a bőrt, ezért érdemes éjszakára felkenni, és másnap természetesen ügyelni a megfelelő fényvédelemre. Bár ezt amúgy is mindennap megtesszük, ugye? Na erről később…
Legnépszerűbb szérumok:
5. lépés: nappali, éjszakai krémek és hidratálók
A szérumot követően következhet a nappali vagy éjszakai krém.
Napi rutinunkat a szokásos hidratálóval vagy a bőrtípusunknak megfelelő nappali/éjszakai krémmel fejezzük be. Miért? Az életkor előrehaladtával a bőr egyre vízhiányosabb és zsírhiányosabb, így a bőrtáplálás egyre fontosabb szerepet kap. Válasszunk olyan természetes, hidratáló összetevőkben, antioxidánsokban és anti-aging hatóanyagokban gazdag arckrémet, amely a bőrstruktúra felépítő folyamatait támogatja. Ideális esetben ez a termék hidratál, továbbá antioxidánsokat és regeneráló összetevőket is tartalmaz. A krém textúrája a bőrtípusunktól függjön. Száraz bőr esetén válasszunk krém állagú terméket, ami nedvességgel látja el a bőrt. Zsíros bőr esetén olyan krémet válasszunk, ami nem tömíti el a pórusokat. Ezeket gyakran a „nem komedogén” jelzővel is ellátják. Kevert bőr esetén két különböző terméket is használhatunk: a T-zónára kenjünk egy könnyed állagú terméket, míg az arcunk más területeire válasszunk egy hidratáló készítményt. Érzékeny bőrnél az antibakteriális hatóanyag-tartalmú termékek bizonyulnak ideális választásnak.
Legnépszerűbb krémek:
6. lépés: a fényvédelem fontossága
A napsugárzás elpusztítja a bőrben levő kollagént és elasztint. Ha nem tartózkodunk az erős napsugárzástól és nem használunk fényvédőt, az korai bőröregedéshez vezet.
Mivel a napsugárzás 90%-ban felelős a bőr öregedéséért, a fényvédő használatának hiánya komoly károkat okozhat. A bőr fototípusának megfelelő fényvédőt kora tavasztól késő nyárig kell használni és nem csak napozáshoz, hanem mindig, ha hosszabb ideig tartózkodunk a szabadban. Sokunk kellemesnek érzi, ha a Nap meleg sugarai bőrünket érik, ezért alapvető fontosságú, hogy olyan magas védettséggel rendelkező, hatékony fényvédőt válassz, amely megfelel bőrtípusodnak (pattanásokra való hajlam, napfényre való érzékenység stb).