A fényvédelem fontossága
Ha sokáig szeretnénk megőrizni egészséges, üde, rugalmas, pigmentáció nélküli bőrünket, akkor a fényvédelemre ugyanolyan nagy hangsúlyt kell fektetni, mint az aktív hatóanyagos kezelésekre. Bőrünk öregedésének nagy százalékáért a napfény felelős. Megfelelő fényvédelemmel ezt a káros hatást csökkenteni tudjuk.Saját védelmi rendszere van, mely kivédi a károsító hatásokat, de túlzott napfényhatás illetve fényérzékenység esetén elégtelenül működhet, így mindenképpen fontos a megfelelő védelem. Ennek lényege, hogy valamilyen módon megakadályozzuk a fénysugarak bőrbe jutását.
Mi is az a fényvédő?
A fényvédő egy hidratáló alapú formula, amit különböző típusú és hatékonyságú fényvédő összetevőkkel dúsítanak, és ezen kívül még lehet, hogy bőrtípusodnak vagy bőrproblémádnak megfelelő célzott összetevőket is találsz benne.
A fényvédő feladata a nevéből is következik: abban segít, hogy óvd a bőrödet a káros UV sugaraktól (UVB és UVA sugarak).
Azt, hogy egy termék fényvédős-e, a legegyszerűbben onnan tudod megállapítani, hogy rá van-e írva az, hogy SPF. Az SPF (Sun Protection Factor) egy vilárszerte használt, egységes jelölés, és elsősorban az UVB sugarakkal szembeni védelmet fejezi ki. Az UVA elleni védelem mértékének jelölésére sajnos nincs ilyen egységes jelölés.
Egyik fajtájuk az úgy nevezett filterek szintetikus kémiai anyagok, melyek széles és keskeny hullámhosszra is hatnak (pl. kámfor, cinnamon, para-amino, benzoesav, szalicilsav, benzimidazol). A másik fajtájuk a szűrők, ezek olyan kémiailag nem változó anyagok, melyek rétegként védik a bőrt és visszaverik a napfényt – púderek, porok, stb. Hátrányuk, hogy “maszkot” képeznek a bőrön, így láthatóak és nagy melegnél kényelmetlenek lehetnek.
Jó tudni: Mivel a legtöbb fényvédő hidratáló alapú, ha egy bőrtípusodnak megfelelő hidratálást adó fényvédőt választasz, akkor reggel nyugodtan kihagyhatod a „sima” hidratálás lépését. Ha olyan fényvédőt használsz, ami nem hidratál kellően, de mégis ő a szimpatikus, akkor csak vigyél fel alá a sima, esti hidratálódból egy keveset.
Mi történik, ha nem használsz fényvédőt?
Ha nem véded magad a káros napsugaraktól, akkor sokat teszel például azért, hogy a bőröregedés jelei korábban jelentkezzenek, mint egyébként kellene. A káros UV sugarak felelnek a ráncok és pigmentfoltok mintegy 80%-áért, és ebből logikusan következik, hogy ha nem használsz mindennap fényvédőt, akkor kiteszed a bőrödet ennek a károsodásnak, és egyébként az akár súlyosabb egészségügyi kockázatoknak is.
Fényvédők fajtái szűrők szerint
A fényvédő szűrők alapvetően két nagy csoportra oszthatók: vannak a kémiai fényvédők és a fizikai vagy ásványi fényvédők. Akár egyik,vagy másik szűrőről van szó, nagyrészt a sugarak “elnyelésével” és hővé alakításával működik és véd minket a káros UV sugaraktól, emellett pedig a fizikai szűrők a sugarak egy kis részét (kb. 5%-át) vissza is verik, akár egy tükör.
- Fizikai szűrőből csak kettő van: cink-oxid (zinc oxid) és titánium-dioxid (titanium dioxid)
- Kémiai szűrőből jóval többféle, ezen belül is kettő csoportról érdemes tudni:
* A “régi-motoros”, világ-szinten jóváhagyott szűrők: pl: avobenzone, ethylhexyl methoxycinnamate (octinoxate), octocrylene stb.
* Újabb-generációs, modernebb szűrők (amiket viszont USA-ben nem használnak, de a világ többi részén, mint EU-ban, Ázsiában igen): Tinosorb S, M és 2AB vagy Uvinul A és T
Mindkét típusú fényvédőnek megvan a maga előnye és hátránya. Nagy vonalakban a fizikai fényvédők általában jobban beválnak érzékeny bőrre, és stabilabbak is maradnak UV sugárzás hatására. Hátrányuk azonban, hogy gyakran fehéres réteget hagynak a bőrön, és van egy jellegzetes érzetük emiatt, amit nem mindenki szeret.
A kémiai fényvédők előnye ezzel szemben, hogy nem hagynak fehéres réteget, és kozmetikailag elegánsabb, könnyedebb formulákat tesznek lehetővé (ez különösen akkor fontos, ha a bőröd kombinált/zsíros, és légiesebb állagú fényvédőket keresel), illetve a magas UVA védelmet és a tartósságot is az organikus technológia teszi lehetővé. Cserébe azonban ezek a fényvédők UV hatására kevésbé stabilak, mint az inorganikusak (bár ma már szerencsére sok stabilizálási technológia van), és – főleg a régi motoros szűrők – gyakrabban okozhatnak érzékenységi reakciót a bőrön.
Hogyan előzhetjük meg a korai bőröregedést?
A 45 és 60 év közötti nők és férfiak 40%-át érinti a korai bőröregedés és az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb. Ezen bőrprobléma látható jelei a pigmentfoltok, ráncok és a bőr feszességének csökkenése. A túlzásba vitt napozás, nem megfelelő védelem mellett 80%-ban felel az arcbőr korai öregedéséért. Sőt, a teljes napsugárzási skála hozzájárul: az UV-sugarak, a magas energiájú látható fény és az infrasugarak is. Ezért egy széles spektrumú fényvédő szükséges, s hogy hatékonyan szembe szálljunk a korai öregedés jeleivel.
Bármilyen is bőröd állapota, biztosan megtalálod az igényeidnek megfelelő fényvédőt a Bioderma Photoderm család és az Uriage Bariésun család termékei között! Bemutatunk pár gyakori bőrproblémát és segítünk eligazodni a fényvédők kínálatában.
Az érzékeny, kipirosodásra hajlamos bőr védelme
Az érzékeny bőr hajlamos lehet a tartós kipirosodásra, főleg az orron és az orcákon, néha az áll és a homlok területén. A világos bőrű nők érintettebbek és az UV-sugárzás is egy súlyosbító tényező! Hogy megelőzhesd a kipirosodást, ki kell zárni a legfontosabb kiváltó faktorokat, vagyis megfelelő fényvédelemre van szükséged az UVA- és UVB-sugárzással szemben. Védd érzékeny, kipirosodásra hajlamos bőrödet a naptól!
Aknéra-hajlamos bőr
Napsugárzás hatására javulhat, de hogyan előzd meg, hogy kiújuljon vagy súlyosbodjon? Főleg nyáron javulás figyelhető meg az akné állapotában. Azonban ez az állapot a napsugárzás hatására súlyosbodhat! Hogy megelőzzük a kiújulást, napi szintű UV-védelemre van szükség a napon tartózkodás alatt.
Érzékeny, allergiára hajlamos bőr védelme
Nem egyszerű megfelelő fényvédőt választani az érzékeny, napra- és egyéb kémiai anyagokra allergiás bőrnek. Ha te is érzékeny bőrrel rendelkezel, kiemelten fontos a magas fényvédelem, hogy megőrizhesd egészségét. Ha bőröd érzékenyen reagál a kémiai szűrőkre, válassz fizikai (ásványi) fényvédőket, amik nagyon magas védelmet nyújtanak az UV-sugarakkal szemben.
Pigmentfoltos, érzékeny bőr védelme
A bőrön megjelenő barna foltok a hiperpigmentáció jelei. Az elszíneződések különböző méretűek és formájúak lehetnek. A melazma (más néven terhességi maszk) a hiperpigmentáció egy fajtája, nagy, sötét, elszíneződött foltban jelenik meg az arc bizonyos részein. A szeplők, a bőröregedéssel járó hiperpigmentációs foltok azokon a területeken alakulnak ki, amelyek leginkább ki vannak téve a napsugárzásnak. A pigmentfoltokat típusuktól függetlenül, nem csak a bőr öregedése, hanem számos különböző tényező okozhatja. Ma már léteznek olyan bőrviágosító kezelések, melyek redukálhatják a foltok megjelenését.